Zdrowy, gęsty trawnik jest niezbędny w pięknym ogrodzie. Przez cały rok trawnik jest narażony na wiele czynników, które wystawiają go na próbę: bawiące się dzieci, biegające psy, imprezy z przyjaciółmi i oczywiście pogoda. Aby trawnik mógł wytrzymać codzienne zmienne koleje losu, należy dbać o niego zgodnie z porami roku.
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Wiosną trawnik jest pełen obumarłych liści, kwiatostanów i gałęzi, które należy usunąć. Najlepiej jest zacząć od usunięcia mchu, aby nie rozprzestrzeniał się dalej. Wertykulacja ułatwia usuwanie problematycznych korzeni. Konieczny jest ponowny wysiew, jeśli trawnik nie jest wystarczająco gęsty i jeśli występują braki w trawniku. Największe szanse powodzenia daje wysiew w okresie od kwietnia do końca maja. Ważna jest temperatura gleby wynosząca co najmniej 5-10°C. Od kwietnia trawnik powraca do fazy wzrostu i potrzebuje dużo powietrza, wody i składników odżywczych w postaci nawozu.
Pielęgnacja trawnika latem
To właśnie latem trawnik jest w pełni wykorzystywany. Intensywne, bezpośrednie nasłonecznienie, susza i intensywne użytkowanie są ciężką próbą i pozostawiają swój ślad. Dlatego regularne podlewanie i nawożenie jest absolutną koniecznością. Dla typowego trawnika rekreacyjnego i ozdobnego idealna jest długość od 4 do 5 cm. Jeśli chodzi o podlewanie, obowiązuje jedna zasada: w zależności od częstotliwości opadów i temperatury, zielony trawnik należy podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu. Najlepszą porą jest poranek lub wieczór. Aby woda dostatecznie głęboko wniknęła w trawnik, należy podlewać go w ilości 10 litrów na metr kwadratowy, zwłaszcza w okresach suszy. Jeśli wszystkie czynności związane z pielęgnacją naturalnego trawnika Cię przerastają, poznaj zalety i zastosowanie sztucznej trawy w tym artykule.
Pielęgnacja trawnika jesienią
Jeśli Twój trawnik doznał znacznych uszkodzeń w wyniku fali upałów i suszy, nadszedł czas na jego regenerację i odbudowę. Gdy tylko temperatura spadnie poniżej 10°C, trawa zatrzymuje swój wzrost. Aby uniknąć chorób, należy kosić ją na wysokości optymalnej do zimowania, czyli ok. 5 cm. Jesienią ważne jest specjalne, ukierunkowane dostarczanie składników odżywczych, aby wzmocnić odporność traw i jak najlepiej przygotować je na nadejście zimy. O tej porze roku trawa potrzebuje mniej azotu niż latem, za to bezwzględnie potrzebuje dużo potasu.
Pielęgnacja trawnika zimą
Zimą trawniki poddawane są licznym próbom: zwarta warstwa śniegu, wydeptywanie zmarzniętych trawników, długotrwałe okresy suchego mrozu lub podtopienia. Takie warunki sprzyjają rozwojowi chorób, takich jak pleśń śniegowa. Uwaga: od pierwszych chłodnych dni należy w miarę możliwości unikać chodzenia po trawniku, aby uniknąć ryzyka złamania delikatnych łodyg.