Każdemu inwestorowi budującemu dom jednorodzinny z pewnością zależy na tym, by wykonywane prace były realizowane w możliwie jak najkrótszym czasie, z zachowaniem odpowiedniej jakości prowadzonych prac. Prace murarskie można przyspieszyć dzięki zastosowaniu materiałów cechujących się wysoką dokładnością wymiarową. Dlaczego jest ona taka istotna?
Beton komórkowy – wymiary o wysokiej dokładności
Jednym z materiałów murowych zapewniających ułatwione wykonywanie poszczególnych czynności przy prowadzeniu prac murarskich może być beton komórkowy. Wymiary poszczególnych bloczków nieznacznie różnią się względem siebie. Charakteryzuje się on wysoką dokładnością wymiarową, dzięki której można z niego murować szybko i dokładnie.
Charakterystyka odchyłek wymiarowych
Zaliczane do Systemu Budowy H+H bloczki z betonu komórkowego cechują się bardzo dokładną kategorią wymiarową TLMB lub kategorią o wysokiej, standardowej dokładności TLMA. W praktyce oznacza to, że poszczególne bloczki są niemal jednakowe. Dopuszczalne odchyłki wymiarów dla wyrobów kategorii TLMB to maksymalnie 1 mm na wysokości oraz 1,5 mm na szerokości i długości elementów. Dla kategorii wymiarowej TLMA odchyłka na wysokości i szerokości może wynieść do ± 2 mm, natomiast na długości ± 3 mm.
Murowanie z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego jest proste, a przy zachowaniu podstawowych zasad sztuki budowlanej można uzyskać przegrodę o gładkiej, jednorodnej powierzchni. Dokładna kategoria wymiarowa umożliwia również murowanie na cienką spoinę. Co znacząco ułatwia poziomowanie i odpowiednie usytuowanie poszczególnych bloczków w kolejnych warstwach muru. Prace murarskie są prowadzone szybko, bez ryzyka obniżenia jakości przegród.
Ułatwienia dla prac murarskich
Warto zwrócić uwagę na to, że bloczki z betonu komórkowego, poza wysoką dokładnością wymiarową, mogą mieć także profilowane powierzchnie czołowe. To cecha geometryczna materiału, również wpływająca na przyspieszenie prac wykonywanych przez ekipy murarskie. Profilowanie pozwala one na łączenie bloczków w warstwie na tzw. pióro wpust. Bez potrzeby wypełniania spoiny pionowej zaprawą.