Gryzonie, takie jak szczury i myszy zamieszkują siedliska człowieka na stałe lub okresowo. Zakładają w nich gniazda, szukają pożywienia i miejsc do schronienia. Zwykle na obecność gryzoni można natknąć się na wysypiskach śmieci, w kanalizacji miejskiej lub magazynach i zakładach produkcyjnych. Często spotyka się je także w piwnicach. Skutecznym sposobem na walkę z myszami i szczurami jest profesjonalna deratyzacja. W jaki sposób i jak często wykonuje się ją w dużych miastach?
Duże miasta i kłopot z gryzoniami
Choć szczury i myszy występują w niemal wszystkich siedliskach ludzkich, to właśnie miasta borykają się ze szczególnym problemem z gryzoniami. Zwierzęta zakładają swoje kolonie w miejscach gwarantujących im dobre warunki bytowania. Należą do nich stare budynki, tunele kanalizacyjne, piwnice, czy kosze na śmieci. Gryzonie nie potrzebują wiele do przeżycia. Wystarczy im dostęp do resztek jedzenia i bezpiecznego schronienia, by zwiększać swoją populację. Takie warunki zapewniają im miasta.
Deratyzacja w wielkich miastach powinna być przeprowadzana regularnie. Systematyczne działania znacząco ograniczają liczbę gryzoni obecnych wokół siedlisk ludzi, dlatego należy o nich pamiętać. Warto, by deratyzacja przeprowadzana była przez profesjonalną firmę. Specjaliści dysponują procedurami oraz środkami, które w skuteczny sposób sprawdzają się w walce z gryzoniami. Co ważne, deratyzacja nie jest do końca dobrowolnym zabiegiem. W niektórych miastach właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do regularnego tępienia szczurów i myszy przez rozporządzenia samorządów lokalnych.
Metody deratyzacji
Profesjonaliści dysponują kilkoma metodami tępienia szczurów i myszy. Na stronie http://www.dezynsekcja-pro.pl/ przeczytać można o trzech sposobach walki i ograniczania populacji gryzoni.
- Metody mechaniczne polegają na unieszkodliwianiu szczurów i myszy za pomocą pułapek. Żywołapki, potrzaski i gilotynki rozstawiane są w miejscu występowania gryzoni, a następnie regularnie opróżniane ze złapanych zwierząt.
- Metody fizyczne wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Gryzonie są tępione i odstraszane z miejsc żerowania za pomocą ultradźwięków lub prądu.
- Metody chemiczne walki z gryzoniami są powszechnie znane. Dla szczurów i myszy rozstawiane są karmniki ze środkami gryzoniobójczymi, takimi jak granulaty, pianki lub zatrute ziarno.
Rodzaj zastosowanej metody zwalczania gryzoni zależy od decyzji firmy wykonującej deratyzację. Często łączy się poszczególne techniki tępienia szczurów i myszy dla osiągnięcia lepszego efektu. Wielu specjalistów daje gwarancję na wykonaną usługę, która zapewnia o skutecznym pozbyciu się problemu.
Co ile wykonuje się deratyzację?
Obowiązek zwalczania gryzoni nakładany jest przez prawo. Zgodnie z art 22. Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. wymóg ten muszą stosować właściciele, posiadacze lub zarządzający nieruchomością. Zwykle deratyzacja wykonywana jest raz lub dwa razy do roku. Czas jej trwania uzależniony jest od wielkości populacji gryzoni zamieszkującej dany teren. Szczegółowe obowiązki zakresie deratyzacji regulowane są przez przepisy lokalne (rozporządzenia samorządów) lub prawo branżowe (m.in. przepisy branży spożywczej). Zarządcy i właściciele nieruchomości powinni zwrócić na nie uwagę.
W przypadku kłopotów z gryzoniami ważne jest profesjonalne działanie. Doraźne stosowanie trutek dostępnych w marketach może okazać się nieskuteczne w walce z rozbudowaną populacją myszy lub szczurów. Lepiej polegać na usługach specjalistów dysponujących sprzętem i środkami do tępienia szkodliwych gryzoni. Zwłaszcza, gdy chodzi o wielkopowierzchniowe zakłady produkcyjne oraz magazyny znajdujące się w miastach i skarżące się na kłopot ze szczurami.