Można pokusić się o stwierdzenie, że ogródek jest naszą wizytówką. Tak naprawdę jest też czymś więcej, wszak podkreśla estetykę domu i można powiedzieć, że jest przysłowiową kropką nad „i”. Jeżeli chcecie go założyć, to oczywiście każdy etap powinniście dobrze przemyśleć i zaplanować. Tutaj pojawia się też pytanie: czy można założyć ogródek latem? Czy to ma sens?
Czy warto zakładać ogródek latem?
Cóż, odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna. Z jednej strony to zrozumiałe, że chcecie cieszyć się pięknym ogrodem, ale z drugiej strony lato zasadniczo nie jest dobrym momentem na zakładanie go. I chodzi tutaj o temperaturę. O ile jeszcze temperatura jest powyżej 20 stopni, to można pokusić się o założenie ogródka. Ale, gdy są upały, a do tego jeszcze brak jest opadów, to możecie sporo się napracować, a efekt finalny będzie słaby. Do tego zwróćcie jeszcze uwagę na sam aspekt ekologii, wszak zakładając ogródek przy wysokich temperaturach zmarnowalibyście sporo wody. A i tak nie mielibyście pewności czy trawa wytrzyma. Pewnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w mocną i niezawodną trawę. Mieszanka taka określana jest często trawą końską, bo jest nie tylko wytrzymała na wysokie temperatury, ale też można po niej swobodnie biegać. W tym przypadku możemy Wam polecić mieszankę opartą na gatunkach takich jak kostrzewa czerwona oraz życica trwała, do tego dobrze jeżeli mieszanka posiada duże ilości procentowe kostrzewy trzcinowej. Właśnie dzięki temu zniesie nawet najgorsze upały i susze. Dodajmy jeszcze, że świetnie nadaje się na obszary silnie nasłonecznione i piaszczyste. Ma dobry i mocny system korzeniowy. Otóż rozłogi mogą rozrastać się nawet do 70 cm.
Czas na inne prace
Zasadniczo lato jest dobrym czasem, by wykonać inne prace w ogrodzie. Nie ma wielkiego sensu sadzić cebulek kwiatowych, bo i tak ciągle musielibyście chodzić je podlewać, a przy tym nadal nie mielibyście pewności czy cebulki to wytrzymają. Z tego też powodu lepiej skupić się na innych pracach. Można przygotować już miejsce na altankę. Wystarczy tylko przygotować podłoże. Może być to wylany beton, ale można też zrobić podłoże z desek. Oczywiście trzeba jeszcze wybrać meble i tutaj również należy postawić na ekologię. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane, które zachwycają usłojeniem, które tworzy unikalny rysunek. Ale możecie być jeszcze bardziej ekologiczni i wykonać meble z palet. Efekt finalny jest świetny, a w sumie przy pracy specjalnie się nie zmęczycie. Wystarczy tylko oczyścić palety papierem ściernym, a następnie je skleić. Potem wystarczy już tylko zabezpieczyć i pomalować. I gotowe.
Pojemniki na deszczówkę – mocne i funkcjonalne
Na tym etapie można też przygotować pojemnik na deszczówkę i zacząć ją magazynować. Przyda się ona potem do podlewania kwiatów czy trawy. Nie zapomnijcie jeszcze o tym, żeby zamontować filtr mechaniczny, który sprawi, że woda będzie pozbawiona większych zanieczyszczeń. Wystarczy tylko ustawić je poniżej rynien. Wiele osób sądzi, że magazynowanie deszczówki nie ma sensu, ale gwarantujemy, że gdy macie zasianą trawę czy sadzonki, ta woda się Wam przyda, szczególnie wtedy, gdy temperatura będzie bardzo wysoka. Skoro to już jasne, to czas przejść do systemu nawodnienia, a dokładnie do zraszaczy ogrodowych.
Zraszacze ogrodowe – poznajcie ich zalety
Latem możecie też wybrać zraszacz do ogrodu. Modeli jest dużo. Ale jedno jest pewne to absolutne must have. Cena nie jest wysoka, a system nawadniania roślin jest dobry. Właśnie dzięki zraszaczom ogrodowym możecie ułatwić sobie podlewanie roślin, a zasadniczo zraszacz zrobi to za Was. Do tego uzyskacie rozproszony strumień wody, który możecie ukierunkować, ale i ustawić tak, aby pokrywał całą przestrzeń ogródka. Musimy jeszcze wspomnieć o tym, że to również dla Was będzie fajna ochłoda w bardzo upalne dni. Rzecz jasna musimy też wspomnieć o aspekcie ekologicznym i ekonomicznym. Dzięki zraszaczowi zdecydowanie mniej zużywacie wody, a to przekłada się na niższe rachunki, ale też nie dochodzi do jej marnowania – tym bardziej, że zasoby wody słodkiej bardzo szybko się kończą.