Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. W celu poprawy wzrostu uprawnianych roślin stosuje się różne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z najpopularniejszych jest ściółkowanie. Korzystanie z tej metody przyczynia się do zwiększenia plonów i skutecznie chroni rośliny przed niekorzystnymi zmianami pogodowymi.
Na czym polega ściółkowanie?
Istota ściółkowana polega na przykrywaniu wierzchniej warstwy gleby wokół uprawianych roślin cienką warstwą materiału organicznego, syntetycznego, bądź mineralnego. Tego rodzaju czynności pielęgnacyjne zazwyczaj wykonuje się wczesną wiosną, kiedy ziemia jest rozmarznięta, wilgotna i pozbawiona chwastów. Materiał przeznaczony do ściółkowania należy rozprowadzić równomiernie. Grubość warstwy ochronnej powinna być dostosowana do rodzaju upraw. Do ściółkowania roślin uprawnych takich jak truskawki, ogórki i inne warzywa lub owoce najczęściej używa się słomy. To stosunkowo tani i czysty materiał organiczny, który wolno się rozkłada i nie pozwala na zbyt mocne wysychanie gleby. W przypadku większych upraw świetnie sprawdza się ścielarka słomy do truskawek. To urządzenie mechaniczne, które pozwala na szybkie układanie ściółki między rzędami roślin. Jego zastosowanie znacząco ułatwia i przyspiesza proces ściółkowania. Alternatywnym surowcem wykorzystywanym w procesie ściółkowania jest skoszona i wysuszona trawa. Nie zaleca się stosowania trawy z trawników zachwaszczonych bądź opryskiwanych chemicznie. Do stworzenia ściółki wykorzystać można również agrowłókninę, karton, gazety lub kompost.
Korzyści ze ściółkowania upraw
Ścielenie słomą lub innymi materiałami to popularne zabiegi pielęgnacyjne stosowane przy uprawie truskawek, malin, ogórków lub innych warzyw i owoców ciepłolubnych. Metoda ta stosowana jest również w zagonach z papryką, dynią, cukinią, czy też polnymi pomidorami. Jakie są podstawowe korzyści ściółkowania? Przykrycie gleby wokół roślin cienką warstwą ochronną zapobiega jej przedwczesnemu wysychaniu. Osłonięta gleba dłużej utrzymuje wilgoć, zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu. Ściółka ogranicza dostęp do światła i powietrza, tworząc skuteczną barierę dla rozwoju chwastów. Rośliny uprawne otoczone ściółką są mniej podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak wysokie i niskie temperatury, bądź ulewne deszcze. Ściółkowanie chroni podłoże przed rozmyciem oraz zapobiega wypłukiwaniu z gleby składników odżywczych.
Poprawa warunków rozwoju roślin uprawnych przyczynia się do uzyskania bardziej obfitych plonów. Dzięki zastosowaniu ściółki owoce i warzywa są czyste i nie wymagają mycia przed sprzedażą. Liczne zalety ściółkowania sprawiają, że ta metoda pielęgnacji znajduje zastosowanie w wielu różnych uprawach.