Odpowiednie przechowywanie określonych produktów spożywczych w lodówce pozwala na znacznie dłuższe utrzymanie ich w pożądanej świeżości. Każdy, komu zależy na ograniczeniu niepotrzebnego marnowania żywności, powinien poznać kilka podstawowych zasad dotyczących prawidłowego układania artykułów w chłodziarce. Reguły te są nieskomplikowane i proste do zapamiętania. Pewne utrudnienie stanowić mogą jedynie niewielkie gabaryty lodówki, jednak z odpowiednim podejściem także i ta kwestia nie powinna stanowić problemu.
Przechowywanie w małej lodówce – podstawowe zasady
Reguły przechowywania żywności w mniejszych lodówkach są bardzo podobne do tych, które obowiązują w przypadku chłodziarek standardowych rozmiarów. Należy więc pamiętać o tym, aby na najwyższej półce umieszczać nabiał – jogurty, maślanki, kefiry oraz wszelkiego rodzaju serki i mleko. Miejsce przechowywania tego ostatniego produktu to najczęściej popełniany błąd – nie należy bowiem trzymać go na drzwiach lodówki, gdzie temperatura jest nie tylko stosunkowo wysoka, ale także bardzo zmienna, a przez to niekorzystna dla produktów mlecznych.
Środkowa półka jest najlepszym miejscem dla gotowych dań, a także wędlin, z kolei najniższa, znajdująca się bezpośrednio nad szufladą, stanowi optymalną przestrzeń dla surowego mięsa oraz ryb. W szufladzie, oprócz owoców i warzyw, można przechowywać także długo dojrzewające sery.
Jeśli chodzi o drzwi lodówki, dobrze będą czuć się tam wszelkiego rodzaju sosy, oleje oraz jajka.
Zanim zaczniesz układać
Wszystkie powyższe zasady należy stosować w przypadku chłodziarek wszystkich gabarytów. Warto jednak pamiętać, że zarówno małe lodówki wolnostojące, jak i te do zabudowy mają o wiele mniejsze możliwości, jednocześnie będąc także dużo bardziej podatnymi na skutki związane z ich przeładowaniem. Dlatego też, w przypadku odpowiedniego i świadomego przechowywania żywności w małej lodówce kluczową rolę pełni nie tylko to, gdzie ustawimy dane produkty, ale także, jaką ich ilość postawimy na poszczególnych półkach. Osoby posiadające bardziej kompaktowe chłodziarki powinny znacznie bardziej starannie tworzyć swoje listy zakupów, wybierając wyłącznie to, czego naprawdę potrzebują. Dobrym krokiem będzie także częstsze robienie mniejszych zakupów – przynajmniej tych obejmujących produkty wymagające trzymania w lodówce – tak, aby nie przeciążać urządzenia.
Umieszczenie zbyt dużej ilości produktów w lodówce może niekorzystnie wpłynąć na nie same, jak również na funkcjonowanie i ogólną kondycję chłodziarki. Urządzenie będzie bowiem potrzebowało znacznie większej ilości energii, aby utrzymać pożądaną temperaturę, co będzie wiązać się z jego dużym obciążeniem, a także zwiększeniem rachunków za energię.
Nie wszystko wymaga chłodzenia
Szczególnie w przypadku ograniczonego miejsca w lodówce warto pamiętać także o tym, że nie wszystkie produkty spożywcze wymagają przechowywania w chłodziarce. Niektórym tak niskie temperatury wręcz szkodzą. Są to przede wszystkim cytrusy, ziemniaki, cebula, jabłka, pomidory, ale także pieczywo oraz miód i czosnek. Produkty te znacznie lepiej czują się w temperaturze pokojowej, w której zdecydowanie dłużej zachowają swoją świeżość i właściwą konsystencję.