Droga to ruchliwe miejsce. W ruchu uczestniczą samochody, rowerzyści, piesi czy motocykliści. By droga mogła być nazywana stosunkowo bezpiecznym miejscem, należy zastosować sporo dodatkowych elementów, które zminimalizują ryzyko niefortunnych wypadków. Doskonałym tego przykładem są barierki chodnikowe. Gdzie je można spotkać? Dlaczego są tak ważne? Z jakimi rodzajami możemy się spotkać?
Ważny element infrastruktury drogowej, czyli barierki chodnikowe
Współcześnie drogi dla samochodów możemy spotkać wszędzie. Ciągi komunikacyjne pozwalają poruszać się nawet po gęsto zabudowanych obszarach, a więc tam, gdzie są i ludzie. Drogi w takich miejscach mogą być bardzo niebezpieczne dla pieszych. Nie wszyscy kierowcy, jak i nie wszyscy piesi ściśle dostosowują się do zasad ruchu. Czasem można nieopatrznie wpaść pod koła samochodu. Aby temu zapobiec, warto wykorzystać specjalne bariery.
Barierki chodnikowe oddzielają przestrzeń zarezerwowaną dla pieszych od ciągu komunikacyjnego dla samochodów. Jak pokazuje doświadczenie, wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach — tam, gdzie ruch jest intensywny, jak i tam, gdzie jest nieco mniejszy.
Barierki chodnikowe to trwałe produkty, które można dostać w wielu sklepach internetowych czy stacjonarnych. Już na pierwszy rzut oka widać, że są wykonane z ogromną dbałością o szczegóły. Zwykle wykonuje się je ze stali ocynkowanej. Charakteryzują się rewelacyjną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Choć większość barierek posiada swoje standardowe wymiary, niektórzy producenci są w stanie wykonać inne, na specjalne zamówienie klienta.
Kiedy stosuje się bariery chodnikowe?
Zastanawiasz się, kiedy dokładnie stosowane są bariery chodnikowe? Jak sama nazwa mówi, montowane są na powierzchni chodnika. Ustawia się je wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Stanowią zarówno fizyczną, jak i psychiczną barierę, która oddziela chodnik od jezdni, po której poruszają się samochody. Barierki chodnikowe skutecznie zapobiegają przypadkowemu wtargnięciu pieszego na jezdnię. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dzieci, które mogłyby niespodziewanie wypaść na ulicę, ale również o osoby, które stosunkowo często przechodzą przez jezdnię w niedozwolonych miejscach.
Bariery chodnikowe spotykane są najczęściej w obszarach miejskich. Tam ruch pieszy, jak i samochodowy jest największy. Jednak wykorzystuje się je także w mniejszych miejscowościach przy szkołach czy instytucjach państwowych.
Barierki stosuje się również przy autostradach, przy wytyczaniu obszarów ograniczonego dostępu czy do ochrony pasów zieleni.
Jakie wyróżniamy rodzaje barier chodnikowych?
Na rynku znajduje się sporo rozmaitych rodzajów barier chodnikowych. Konkretny wybór zależał będzie od miejsca usytuowania, jak i od konstrukcji danej bariery. Wśród najpopularniejszych należy wyróżnić barierki bez poprzeczki, barierki z jedną poprzeczką, barierki z dwoma poprzeczkami, jak i bariery ze szczebelkami. Niezwykle popularne są też barierki chodnikowe łańcuchowe czy bariery przeciwbryzgowe, nazywane również przeciwbłotnymi. Warstwa ochronna pozwala na swobodny spacer przy ulicy, nawet podczas deszczowych i mokrych dni.
W sytuacji, kiedy projekt nie wskazuje konkretnego typu, można wybrać taką barierkę, jaka najbardziej odpowiada klientowi. Dopasowanie ich do charakterystyki obiektu jest łatwe i bezproblemowe. Barierki chodnikowe niekiedy stają się również dekoracją. Występują z różnorodnych kolorach, takich jak biel i czerwień, czy żółty i czarny.
Montaż barier — jak wygląda?
Barierki betonowe, aby spełniały swoje zadanie i nie zostały wywrócone podczas pierwszej lepszej stłuczki, powinny być wbetonowane w podłoże. Dzięki temu nie będą się przesuwać. Mocne przytwierdzenie sprawia, że bariera doskonale spełnia swoją funkcję i żadna sytuacja jej niestraszna.
Barierki chodnikowe to znakomitej jakości produkty, których zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.