Drewno jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie: wykonuje się z niego elementy konstrukcji nośnej, więźbę dachową, a nawet elewacje. W ostatnich latach coraz popularniejsze jest również wznoszenie całych domów z drewna. Jak wygląda proces ich budowy?
Jakie drewno może być wykorzystane do budowy domów?
Najpopularniejsza obecnie technologia, pozwalająca na zbudowanie domu z drewna, jest określana mianem „kanadyjskiej”. Wymaga ona zastosowania odpowiednich materiałów – zwykle używane jest drewno c24, pozyskane z drzew iglastych. Surowiec ten, zanim trafi na plac budowy, jest czterostronnie strugany i suszony komorowo (nadaje mu to odpowiednią wilgotność – nie powinna ona przekraczać 18%). Elementy konstrukcyjne są również odpowiednio przycinane.
Dlaczego do budowy domów używa się drewna c24?
Jak czytamy w artykule, dostępnym na stronie źródłowej https://www.koragil.pl/czym-charakteryzuje-sie-drewno-konstrukcyjne-rodzaje-zastosowanie-klasy/, norma PN-EN 338 dopuszcza użycie w budownictwie surowca o symbolach od c14 do c50. Oznaczenie liczbowe należy odczytywać jako odporność na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne: im wyższa jest jego wartość, tym lepsze są te właśnie parametry drewna. W praktyce jednak to właśnie surowiec o symbolu c24 jest najczęściej wykorzystywany w budownictwie, łączy on bowiem dobre właściwości fizyczne ze stosunkowo niską ceną.
Jak wygląda budowa domu z drewna c24?
Pierwszym etapem budowy domu drewnianego jest wylanie tradycyjnych fundamentów. Kiedy są one gotowe, należy dokonać dokładnych pomiarów i wyznaczyć lokalizację ścian wewnętrznych i zewnętrznych parteru. W oznaczonych w ten sposób miejscach montuje się za pomocą kotew zaimpregnowane podwaliny (należy też wcześniej zabezpieczyć podłoże folią izolacyjną). Kiedy prace te zostaną ukończone, ekipa może przystąpić do wznoszenia ścian.
Jak tworzy się konstrukcje ścian z drewna c24?
Pierwszym etapem budowy ścian w technologii kanadyjskiej jest wzniesienie drewnianego szkieletu nośnego. Jest on montowany w pozycji leżącej z przygotowanych wcześniej elementów, a następnie podnoszony i ustawiany pionowo w miejscu docelowym. Pracownicy ekipy budowlanej muszą też zadbać, by każdy fragment szkieletu został dokładnie wypionowany. Następnie konstrukcja jest unieruchamiana w pozycji docelowej zastrzałami, a jej elementy łączy się na stałe. W trakcie prac należy zadbać, by zachowana została ciągłość folii paroizolacyjnych (dzięki temu można będzie uzyskać odpowiednią szczelność budynku).
Kolejne etapy budowy domu z drewna
Na gotową konstrukcję nośną ścian nakłada się belki stropowe. W tym momencie można przystąpić do montażu płyt, które staną się elementem przyszłego sufitu. Dalsze postępowanie uzależnione jest od tego, jak mają wyglądać wyższe kondygnacje budynku. Przykładowo – jeżeli projekt zakłada istnienie poddasza użytkowego, wznoszone są ściany szczytowe oraz działowe tej części domu (w formie szkieletu drewnianego, podobnie jak na parterze), a następnie tworzona jest więźba dachowa. Po wykonaniu tych prac na ścianach montuje się poszycie zewnętrzne z płyt OSB lub MFP. Powinno ono zostać zabezpieczone folią wiatroizolacyjną.
Jak buduje się dach domu drewnianego?
Kolejną fazą wznoszenia drewnianego domu jest budowa jego dachu. Na tym etapie:
- montuje się folię dachową,
- nabija się łaty i kontłaty,
- montuje się pokrycie (zwykle wykorzystuje się do tego blachę, nie ma jednak przeszkód, by użyć np. dachówki).
Równolegle do tych prac można zainstalować okna i drzwi.
Jak wyglądają prace wykończeniowe elewacji domu z drewna?
Prace wykończeniowe warto rozpocząć od ścian zewnętrznych. Pierwszym etapem robót będzie montaż listew startowych oraz ułożenie na nich izolacji. Sama fasada może zostać wykończona na dwa sposoby: klasycznym tynkiem lub drewnem. Jeżeli zdecydujemy się na pierwsze z wymienionych rozwiązań, należy zatopić narożniki, kołki montażowe, a następnie – siatkę. Na przygotowaną w ten sposób powierzchnię nakłada się grunt pod tynk. Jeżeli natomiast będziemy montować elewację drewnianą, na fasadę budynku musimy założyć listwy, na których będzie się ona opierać.
Dom z drewna — jak wykańcza się wnętrze?
Odpowiednie wykończenie wnętrza domu drewnianego jest niezwykle istotne dla ekonomiki jego eksploatacji. W trakcie prac tego typu należy:
- ułożyć wełnę mineralną pomiędzy słupkami konstrukcyjnymi (również na poddaszu użytkowym, jeżeli zostało ono przewidziane w planie budynku);
- zamontować od wewnątrz folię paroizolacyjną i połączyć ją z istniejącą już izolacją.
Końcowym etapem działań powinien być test szczelności domu. Jeżeli przebiegnie on pomyślnie, na gotową już folię przykręca się łaty – stworzą one w ścianie puste przestrzenie, w których znajdą się docelowo elementy instalacji elektrycznej (dzięki temu można będzie uniknąć perforacji folii izolacyjnej). Po przeprowadzeniu przewodów i założeniu na ściany płyt gipsowo-kartonowych dom osiągnie tzw. stan deweloperski.
Źródło: https://www.koragil.pl/czym-charakteryzuje-sie-drewno-konstrukcyjne-rodzaje-zastosowanie-klasy/