Okna to jeden ze słabych punktów w budynku, chociażby pod względem ucieczki ciepła. Jeśli będą nieszczelne, to niestety trzeba liczyć się z obniżeniem komfortu termicznego i wzrostem kosztów ogrzewania. W przypadku każdego okna stosuje się różne oznaczenia, które wskazują na ich parametry techniczne. Jednym z najważniejszych jest współczynnik Uw, na podstawie którego można dowiedzieć się, ile ciepła ucieka na zewnątrz przez okno. Energooszczędne, ciepłe okna mają oczywiście niski współczynnik Uw. Pora zastanowić się nad tym, czym powinny wyróżniać się ciepłe okna, na jaki model się zdecydować.
Jak wybrać ciepłe okna?
Jeśli okno ma być energooszczędne, to należy mieć na uwadze kwestię izolacyjności cieplnej profilu. Wskazuje na to oznaczenie Uf, które powinno wskazywać na 0,8 lub 0,9 W/m2K. Można na to liczyć w przypadku okien energooszczędnych i pasywnych. Bardzo ważny jest zrównoważony bilans cieplny w profilach i szybie. Termoizolacyjność okien w dużej mierze zależy od tego, z jakich materiałów został wykonany profil i jaką ma grubość. Godne polecenia są konstrukcje, które zostały docieplone przy użyciu pianki termoizolacyjnej ze względu na wysoki współczynnik Uf. Profile muszą być wystarczająco grube, aby nie było problemu z mostkami termicznymi. Podczas zakupu okien trzeba też mieć na uwadze liczbę szyb i komór. Zasada jest taka, że im będzie ich więcej, tym lepiej, bo przekłada się to na poprawę termoizolacyjności. Coraz chętniej wybierane są okna trzyszybowe ze względu na większą izolacyjność cieplną, co z kolei przekłada się na możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie budynku. Należy mieć na uwadze to, aby współczynnik Ug wynosił od 0,3 W/m2k do 1,0 W/m2k. Obecnie w sprzedaży znajdują się nawet okna czteroszybowe, ale rozwiązanie to ma wiele wad (duży ciężar, niski poziom transmisji światła).
Czym kierować się przy wyborze ciepłych okien?
Okna pięciokomorowe to obecnie standard, ale można kupić nawet siedmiokomorowe. Istotne jest wypełnienie komór międzyszybowych, bo wpływa to na termoizolacyjność. Najlepiej izoluje krypton, ale jest to opcja najdroższa. Tańszą alternatywą będzie argon. Na termoizolacyjność okna wpływa także ramka rozdzielająca tafle szyb. Najlepsze są modele wykonane z tworzywa sztucznego, sprawdzi się również wariant ze stali szlachetnej. Bardzo ważną kwestią podczas kupowania okien jest to, aby miały one certyfikat potwierdzający wartość współczynnika Uw. Na jej zmianę wpływa wiele czynników: konstrukcja ramy, pakiet szybowy, ramka dystansowa. Termoizolacyjność okna w dużej mierze zależy od jego wielkości. Mogłoby się wydawać, że idealnym rozwiązaniem jest okno mniejsze lub dwuskrzydłowe, ale niekoniecznie będzie mieć ono niższą wartość Uw. Zdecydowanie lepsze parametry zapewnia duże okno z większym udziałem pakietu szybowego. Ciepła ramka dystansowa pozwoli zniwelować problem z liniowym mostkiem termicznym, czyli z ucieczką ciepła.