W dzisiejszych czasach każdy nowoczesny dom musi być zbudowany zgodnie z określonymi normami środowiskowymi. Jednak istnieją budynki, które wykraczają poza ustalone przez przepisy granice, aby zminimalizować szkody dla środowiska. Te ultra-zielone domy są powszechnie znane jako „ekologiczne domy” lub „eko domy”.
Ekologiczne domy
Wiele zwyczajnych domów jest ekologicznych. Mają na to wpływ użyte materiały i rodzaj projektu. Nie bez znaczenia pozostaje zastosowanie ekologicznych źródeł energii, np. montaż paneli słonecznych.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na budowę ekologicznego domu. Dla niektórych jest to po prostu chęć uratowania planety. Inni decydują się na budowę ekologicznego domu, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię lub nawet czerpać korzyści zdrowotne. Nie bez znaczenia pozostają też różne państwowe lub unijne dopłaty i dotacje, które można otrzymać budując ekologiczny budynek.
Jakie cechy składają się więc na ekologiczny dom? Istnieje wiele różnych funkcji, które mogą pomóc w uczynieniu domu bardziej zielonym. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z rozwiązań, które należy wziąć pod uwagę przy budowie eko-domu.
Sprawdź przykładowe domy ekologiczne na www.edom-nieruchomosci.pl
Dobra izolacja i szczelność budynku – pozwalają na utrzymanie ciepła
Jednym ze sposobów budowania ekologicznego domu jest skupienie się na zapewnieniu jakościowej i efektywnej izolacji i szczelności budynku. Celem jest bowiem często utrzymanie jak największej ilości ciepła w domu poprzez zapobieganie ucieczce ciepła. Kilka funkcji może obejmować:
Okna z podwójnymi lub nawet potrójnymi szybami
Ściany i pokrycia dachowe zaprojektowane są zwykle tak, aby zatrzymywać jak najwięcej ciepła. Często warto dodatkowo zamontować w budynku odpowiednio szczelne okna, które nie spowodują strat ciepła. Całość prac powinna być poparta wykonaniem dokładnych pomiarów kamerą termowizyjną.
Ekologiczne domy – jak je ogrzać?
Aby dom był w pełni ekologiczny, warto ogrzewa ć go właśnie w taki sposób. Najczęściej stosowane są obecnie pompy ciepła. To rozwiązanie, które pozwala wykorzystać panującą na zewnątrz temperaturę do zmiany temperatury we wnętrzu domu.
Do generowania energii, także potrzebnej do ogrzewania (np. zasilania pompy ciepła) można wykorzystać panele fotowoltaiczne. Energia słoneczna jest darmowa i dostępna przez cały rok.
Zobacz pomysły na ekologiczny dom.