Działkę ogradza się już nawet przed rozpoczęciem prac budowlanych. W ten sposób można zabezpieczyć ją przed wejściem niepożądanych osób, kradzieżą mienia i wandalizmem. Ogrodzenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ale nie tylko. Pełni też funkcję dekoracyjną, dlatego warto zadbać o to, aby tworzyło spójność z pozostałymi elementami otoczenia. Płot ogrodzeniowy stanowi pewnego rodzaju wizytówkę gospodarzy, dlatego przy jego wyborze należy mieć na uwadze walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne. W zależności od tego, z jakich materiałów zostanie wykonany, wpłynie to na całkowity koszt ogrodzenia działki. Nadal nie brakuje osób, które stawiają na klasyczne rozwiązania.
Czym charakteryzują się ogrodzenia klasyczne?
Wybór ogrodzenia nie powinien być przypadkowy, bo ma duży wpływ na kwestię bezpieczeństwa i estetyki. Istotne jest to, aby dobrać je do stylistyki domu i otoczenia. Pomimo tego, że obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, a nowoczesne płoty prezentują się bardzo efektownie, to nadal nie brakuje miłośników klasycznych rozwiązań. W przypadku tradycyjnego ogrodzenia znaczenie ma przede wszystkim trwałość, jakość i solidność. Sięgają po niego przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą odgrodzić się od ruchliwej ulicy, wścibskich spojrzeń przechodniów, zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i intymności. Najczęściej ogrodzenie klasyczne składa się z pionowych przęseł wykonanych ze stali, połączonych elementami poziomymi w dwóch lub trzech miejscach. W ich przypadku lepiej od minimalizmu sprawdzą się bogate zdobienia, przez co można mówić o wysokich walorach estetycznych. Ogrodzenia klasyczne są praktyczną dekoracją, która przykuwa wzrok. Wspaniale wyglądają przeróżne kształty, ozdoby w postaci metalowych pnączy roślinnych lub kwiatów.
Ogrodzenia klasyczne mogą być oczywiście pozbawione ornamentów i w takim przypadku świetnie nadają się do domów urządzonych w stylu nie tylko tradycyjnym, ale też nowoczesnym. Eleganckie ogrodzenia klasyczne są idealnym wyborem, jeśli ktoś ma dom w stylu dworkowym lub willowym. Wykonuje się je przede wszystkim ze stali, stosuje się też różne zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi typu malowanie metodą proszkową. W ten sposób ogrodzenie klasyczne staje się niezwykle trwałe i odporne na korozję, co oczywiście przekłada się na wydłużoną żywotność. Można kupić gotowe moduły do montażu lub zamówić panele na wymiar. Nie każdemu przypadnie do gustu duża ażurowość stalowego płotu. Między mocno oddalonymi od siebie przęsłami powstają duże szpary, co niestety przekłada się na obniżenie poczucia prywatności. Ma to jednak też pewne zalety, można pochwalić się pięknie zaprojektowanym ogrodem. Ponadto przez ogrodzenie przenika więcej powietrza i światła, co wpływa korzystnie na roślinność. Ogrodzenie klasyczne montuje się zwykle na podmurówce, ale nie jest to konieczne. Do jego produkcji używa się wysokiej jakości materiałów, wyróżnia się unikalnym wzornictwem.
Ogrodzenia klasyczne cena zakupu różnych modeli
Każdego inwestora interesuje to, ile kosztuje ogrodzenie klasyczne, z jakimi trzeba liczyć się kosztami zakupu. Ceny są obecnie bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników:
• Rozmiar i uwarunkowania działki,
• Rodzaj ogrodzenia i użytych materiałów,
• Rodzaj bramy wjazdowej,
• Podmurówka,
• Wypełnienie,
• Jakość połączenia paneli,
• Zdobienia,
• Bramy i furtki,
• Sposób montażu płotu.
Ogrodzenie z siatki jest stosunkowo tanie, za metr zielonego drutu zapłaci się mniej niż półtora tysiąca złotych. Będzie to wystarczające do ogrodzenia działki o powierzchni dziesięciu arów. Oczywiście do tego trzeba doliczyć cenę słupków, podmurówki i drutu naciągowego. Po zsumowaniu wszystkich wydatków całkowity koszt nie powinien być większy niż sześć tysięcy złotych. Zdecydowanie trwalsze będzie ogrodzenie z betonu, odporne na działanie czynników atmosferycznych, niewymagające konserwacji, pozostające w niezmienionej formie przez wiele lat. Cena liczona jest za metr bieżący ogrodzenia betonowego i wynosi ona między siedemdziesiąt a sto złotych. Ogrodzenia wykonane z drewna prezentują się bardzo elegancko, ale są niestety podatne na działanie czynników biologicznych. Muszą być dobrze zabezpieczone i regularnie konserwowane. W zależności od gatunku drewna, ceny będą inne. Najtańsze są ogrodzenia wykonane z drewna sosnowego, średni koszt wynosi siedemdziesiąt złotych za metr bieżący. W przypadku drewna dębowego o wysokich walorach użytkowo-estetycznych trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów do ponad trzystu złotych.
Kolejną opcją do wyboru jest ogrodzenie z kamienia, niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Tego typu ogrodzenie prezentuje się bardzo elegancko i jest w stanie przetrwać wiele pokoleń. Trzeba jednak liczyć się z niemałymi kosztami, ceny sięgają do nawet kilku tysięcy złotych za tonę surowca. Do najdroższych należą ogrodzenia kute, ale to właśnie one są najbardziej cenione pod względem estetyki i parametrów użytkowych. W ich przypadku można mówić o niemalże niezniszczalności. Prezentują się bardzo efektownie, przykuwają wzrok pięknymi zdobieniami. Jeśli ktoś szuka niepowtarzalnego ogrodzenia, którego powstanie zgodnie z jego indywidualnym projektem, to będzie musiał wydać kilkaset złotych za pojedyncze przęsło kute. Płoty metalowe klasyczne można kupić już od stu złotych za metr kwadratowy od przęsła. Średnia cena za metalowy panel o wysokości 180 cm wynosi od 180 do nawet 400 złotych.