Odwrócona hipoteka to właściwie umowa o odwrócony kredyt hipoteczny. Zawierana jest między bankiem a kredytobiorcą i pozwala na uzyskanie środków finansowych od banku w zamian za ustanowienie zabezpieczenia na jego rzecz.
Umowa o odwrócony kredyt hipoteczny zawierana jest między bankiem a kredytobiorcą. Przez bank należy rozumieć również oddział banku zagranicznego, oddział instytucji kredytowej lub instytucję kredytową prowadzącą działalność transgraniczną.
Kredytobiorcą natomiast może być właściciel nieruchomości, a także właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz właściciel prawa użytkowania wieczystego. Poza tym kredytobiorcą może stać się również współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego. Musi to natomiast być osoba fizyczna. Kredytobiorca nie może zostać przykładowo spółka prawa handlowego.
Poprzez umowę odwróconej hipoteki bank zobowiązuje się do wypłaty określonej kwoty środków pieniężnych na rzecz kredytobiorcy, a kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty wypłaconych środków pieniężnych wraz z odsetkami oraz ewentualnymi innymi kosztami. Elementami niezbędnymi w tej umowie jest również wskazanie, że spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy, a kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia określonego zabezpieczenia odwróconego kredytu hipotecznego.
Kredytobiorca otrzymuje środki pieniężne, którymi może dowolnie dysponować. W zamian za to ustanawia zabezpieczenie na nieruchomości na rzecz banku. To zabezpieczenie może polegać na ustanowieniu hipoteki na nieruchomości lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu albo na prawie użytkowania wieczystego, a także poprzez ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo prawa użytkowania wieczystego.
Na skutek ustanowienia hipoteki albo roszczenia o przeniesienie własności, w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości na wszystkich numerach działek pojawi się wpis dotyczący właśnie istnienia hipoteki na nieruchomości albo wskazanego roszczenia.
Umowa o odwróconą hipotekę zawierana jest w formie pisemnej. Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego w każdym czasie z zachowaniem trzydziestodniowego okresu wypowiedzenia, a także może, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy odwróconego kredytu hipotecznego w terminie trzydziestu dni od dnia jej zawarcia. Po odstąpieniu kredytobiorca zwraca bankowi wypłaconą kwotę odwróconego kredytu hipotecznego wraz z odsetkami. Kredytobiorca ma także prawo w każdym czasie spłacić całkowitą kwotę do zapłaty lub jej część, a bank nie pobiera z tego tytułu prowizji.