Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego z pewnością nie należy do łatwych wyborów. Na rynku budowlanym istnieje wiele materiałów dachowych, które można zastosować na pokrycie dachowe. Należą do ich dachówki, blachodachówki, pokrycia bitumiczne lub pokrycia z włóknocementu. W ostatnim roku na polskim rynku dał się zauważyć kryzys związany z brakiem niektórych materiałów budowlanych, w tym dachówek, dlatego też warto zostanowić się nad alternetywą dla tego typu pokrycia dachowego, a mianowicie nad blachodachówką.
Pokrycia dachowe z blachodachówki i blachy
Do niedawna pokrycia dachowe z blachodachówki cechowały się przede wszystkim znacznie niższą ceną niz pokrycia dachowe z dachówek, a przy tym miały bardzo zbliżony wygląd i niewprawne oko nie było w stanie z dalek od różnić, jaki materiał jest użyty na danym dachu. Rok 2021 r. zmieniał znacznie optykę w tym temacie. Producenci dachówek z różnych względów mieli opóźnienia w dostawach, które sięgały nawet kilku miesięcy, natomiast galopujące ceny surowców, w tym stali, spowodowały gigantyczne podwyżki. Nie ominęło to również producentów pokryć dachowych blachodachówki. Blachodachówka, dotąd materiał stosunkowo tani i ekonomiczny, podrożał znacząco zbliżając się do ceny dachówki. W przeciwieństwie do niej, był jednak dostępny w sprzedaży od ręki, dlatego coraz więcej inwestorów, nie mając wyjścia, zaczęło wybierać ten typ pokrycia dachowego.
Do wyboru są, można powiedzieć, dwa typy pokryć dachowych blaszanych. Jest to standardowa blachodachówka cięta na miarę, sprzedawana w arkuszach oraz blachodachówka modułowa. Czym różnią się te materiały?
Pokrycie dachowe z blachodachówki ciętej na wymiar
Blachodachówka cięta na wymiar jest najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o pokrycia blaszane. Produkowana jest w postaci długich arkuszy blachy, które mogą dochodzić nawet do kilku metrów. Wykonawca dachu mierzy dach i zamawia konkretną ilość blachodachówki, która przywożona jest na plac budowy. Blachodachówka jest stosunkowo lekka, a wersji ciętej na wymiar najlepiej sprawdza się przy prostych dachach. Wtedy najłatwiej się ja układa.
Podczas produkcji blachodachówek ciętych na wymiar wykorzystuje się specjalistyczne programy komputerowe i dzięki temu zyskuje się blachy, które są idealnie dopasowane do kształtu dachu. Redukuje to do minimum odpadu, ale też sprawia, iż montaż jest niezwykle prosty.
Blachodachówka modułowa
Kilka lat temu na rynku budowlanym pojawiła się nowa forma blachodachówki, a mianowicie blachodachówka modułowa. Ma ona postać niewielkich arkuszy blachy, które mieszczą się na standardowej palecie. To znacznie ułatwia transport i montaż. Arkusze są poręczne, lekkie i z powodzeniem jedna osoba może je wnieść na dach. Oczywiście w razie konieczności blachodachówkę modułową można docinać już na placu budowy. Blachodachówkę modułową montuje się za pomocą wkrętów i nitów do wcześniej przygotowanej więźby dachowej. Musi być ona wykonana dokładnie, tak, aby otwory montażowe panelu blachodachówki wpasowały się idealnie w miejsce położenia łaty. Arkusze blachodachówki posiadają gotowe otwory montażowe, a to przekłada się na łatwość i szybkość pracy. Ponadto podczas wkręcania wkrętów pod uszczelki nie trzeba obawiać się, że dojdzie do zarysowania pokrycia dachowego, co mogłoby przełożyć się na znaczące pogorszenie estetyki.
Jeżeli zastanawiacie się, czy lepiej zastosować blachodachówkę na wymiar, czy modułową, to każde z tych rozwiązań ma wiele zalet. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachów lepiej wybrać blachodachówkę modułową.