Choć te dwa pojęcia w teorii zdają się być od siebie inne, określające całkiem inne zawody to jednak w praktyce okazuje się że mają one więcej wspólnego niżeli początkowo mogło by się nam wydawać. Można wręcz powiedzieć że jedno nie będzie wstanie powstać bez udziału drugiego. A dlaczego tak się dzieje?
Od czego zaczynamy budowanie?
Trzeba wiedzieć że aby wykonać grubszą inwestycję przedstawiającą ogromny obiekt o użyteczności publicznej należy dokonać starannych a przede wszystkim dokładnych pomiarów. Służy do tego właśnie geotechnika która pozwala stworzyć bardzo ważne informację dla architektów oraz późniejszych wykonawców unikając tym samym dużych problemów. W przypadku kiedy wykonane zostaną pomiary gleby pod względem gęstości oraz jej składu istnieje możliwość dokładnego określenia nośności gruntu oraz możliwości które pozwalają bądź też nie pozwalają kontynuować projekt budowlany.
Jeżeli badania zostaną przeprowadzone nie starannie może to w przyszłości lub nawet w trakcie budowy znacznie skomplikować działania. Natomiast w dalekiej przyszłości ukończony obiekt może grozić zawalenie z powodu gruntu oraz źle przeprowadzonych badań. Dlatego za każdym razem bez wyjątku przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy zaczyna się właśnie od badań gruntu aby uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów w późniejszej fazie.
Szerokie pojęcie budownictwa
Budownictwo samo w sobie to bardzo rozległy temat, na ogół wyróżniamy jego kilka rozgałęzień zajmujących się nieco innymi sprawami. Jednym z nich jest budownictwo inżynieryjne które nie zajmuje się budowaniem zwykłych domów jakby mogło się to wydawać.
Na wstępie należy sobie powiedzieć iż budownictwo nazywane inżynieryjnym tworzone jest przez grupę ludzi bardzo dobrze wykształconych oraz posiadających odpowiednie umiejętności praktyczne na wykonywanie i zarządzanie tego typu działaniami. Jest to praca polegająca przede wszystkim na dużej dokładności oraz precyzji dlatego jest uważana za najtrudniejszą dziedzinę budownictwa. Pod ten fach śmiało można przypisać budowanie mostów, wszelkiego rodzaju tunele podziemnie, parkingi oraz wiele innych skomplikowanych budowli które wymagają ogromnej wiedzy, ciężkiej analizy oraz powolnej i żmudnej pracy.
Pamiętajmy że wybudować to nie jest problem, problem powstaje w momencie kiedy zostało coś źle zaprojektowane czy też analizy okazały się błędne. Dlatego też należy pamiętać że budownictwo inżynieryjne nie może sprawnie a przede wszystkim bezpiecznie dla swoich użytkowników funkcjonować bez geotechniki która we wczesnej fazie sprawdza możliwości gruntu oraz inne bardzo ważne aspekty dotyczące ziemi które w dalszym ciągu okazują się być kluczowe. Co ciekawe z roku na rok zaawansowana technika pozwala nam budować coraz lepsze, bezpieczniejsze oraz przydatniejsze konstrukcje które zaledwie kilka lat temu nie były osiągalne dla ludzkości. To wszystko sprawa budownictwa które rozwija się w oszałamiającym tempie i które nie przestaje nas zadziwiać tworząc wyjątkowe oraz jedyne w swoim rodzaju obiekty zapierające dech w piersiach.