Wśród niemałej i różnorodnej rodziny farb, szczególne miejsce zajmują te okrzyknięte mianem specjalistycznych. Nie użyjesz ich raczej do odświeżenia ścian, ani innych większych powierzchni, ale pomogą Ci za to wykonać zgoła inne zadania. Poznaj kilku reprezentantów tej grupy i zobacz, co warto o nich wiedzieć – być może niebawem będą Ci do czegoś potrzebne.
Farby specjalistyczne – czym są i do czego służą?
Farby specjalistyczne to w dużym skrócie produkty, które mają służyć renowacji pewnych grup materiałów. Można wśród nich wyróżnić m.in. emulsje do drewna, które z jednej strony dają sposobność zmiany odcienia lub wyeksponowania słojów, z drugiej tworzą warstwę zabezpieczającą przed zniszczeniem. Dodatkowo ich zaletą jest ochrona drewna przed wilgocią, a czasem nawet szkodnikami, dzięki czemu może zostać wykorzystane do wielu prac konstrukcyjnych w domu i ogrodzie.
Na specjalne wyróżnienie zasługują również farby na rdzę, czyli zawierające żywice doskonale chroniące metal przed uszkodzeniami, które są naturalnym, choć niepożądanym przez nas procesem. Stosując je, można skutecznie poprawić żywotność wielu stalowych elementów, które poprzez kontakt z wodą, zmienne temperatury i upływający czas, narażone są na pojawianie się korozji. Ich użycie jest wbrew pozorom dość proste – wystarczy oczyścić powierzchnię, a następnie położyć na nią farby na rdzę, dzięki czemu będą wyglądać jak nowe. Gdzie je stosować? Sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i poza nimi. Świetnie nadadzą się bowiem do odnowienia parapetów, barierek przy schodach, ale także podczas renowacji ławki w ogrodzie, czy próby poprawy wyglądu Twojego ogrodzenia.
Inne farby do zadań specjalnych
Farby na rdzę to nie jedyni przedstawiciele elitarnej jednostki do zadań specjalnych. Można wśród nich wskazać także propozycje wspomagające uszczelnianie, czy dedykowane wykończeniu dachów. Niektóre podnoszą odporność na wilgoć, inne natomiast zabezpieczają malowany materiał przed promieniowaniem UV. Na rynku można też znaleźć farby do betonu, które pomagają go zabezpieczyć, a przy okazji nadają surowego, pożądanego w industrialnych projektach wyglądu. Są one dostępne w wielu odcieniach, jednak tylko niektóre z nich przy okazji tworzą impregnacyjną powłokę, dzięki którym powierzchnie stają się odporne na wilgoć.
Czy wiesz, że istnieją także emulsje stworzone do basenów? To odporne na działanie wody, dobrze kryjące produkty, które stanowią genialną alternatywę dla gotowych niecek z PCV, czy foliowych wkładów. Znajdą one zastosowanie także wtedy, gdy zamarzy Ci się na działce oczko wodne – wystarczy, że przygotujesz nieckę, oczyścisz ją i odtłuścisz i możesz przejść do malowania.