Chcąc zbudować trwałe ściany zewnętrzne lub zewnętrzne wiele osób decyduje się na beton komórkowy znany także pod takimi nazwami jak Ytong czy gazobeton. Są to lekkie a zarazem bardzo wytrzymałe bloczki w których powietrze stanowi aż około 80% ich całkowitej objętości. By jednak osiągnąć w pełni zadowalający efekt trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, jaka zaprawa do bloczków Ytong w naszym przypadku będzie najlepsza. Podpowiadamy, jakie zalety mają jej wersje tradycyjne i cienkowarstwowe.
Zaprawa murarska Ytong tradycyjna
Pierwszym rozwiązaniem zagadki: jaka zaprawa do Ytonga, jest zaprawa tradycyjna, czyli taka stworzona z piasku, cementu, hydratyzowanego wapna oraz wody które są ze sobą wymieszane w odpowiednich proporcjach za pomocą betoniarki. To, jaką jakość tej zaprawy uzyskamy, zależy od tego jakie dokładnie proporcje zastosujemy i jak dokładnie wymieszamy materiał. Oczywiście powyższa zaprawa do Ytong dostępna jest również w postaci gotowych mieszanek. Wychodzą one często nieco drożej, jednak wykluczają powyższe ryzyko.
Nanoszenie zaprawy tradycyjnej odbywa się za pomocą kielni, tworząc warstwę o grubości od pół centymetra do 3 centymetrów. W tym wypadku kolejny z układanych bloczków jest poziomowany przez delikatne uderzanie w niego młotkiem. Przy temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza zaprawę powinniśmy zużyć w nie więcej niż 2 godziny, przy temperaturze wyższej należy wykorzystywać ją na bieżąco.
Ytong zaprawa cienkowarstwowa
Innym wyborem jest zaprawa do cienkich spoin Ytong. Co ją wyróżnia? W jej składzie znajdziemy kruszywa, cement i dodatki zwiększające robocze parametry. Jako, że uzyskiwana spoina jest cienka, nie da się nią wyrównać większych nierówności. Dlatego też można ją stosować tylko do materiałów budowlanych mających dużą dokładność, czyli właśnie takich jak bloczki Ytong. Dostępna jest ona jako gotowa mieszanka do której dodaje się wodę po czym miesza się mechanicznie.
Zaprawa cienkowarstwowa to tak zwana zaprawa klejowa Ytong. Grubość jej nakładania powinna się znajdować w zakresie od 1 do 3 mm a przed nałożeniem należy oczyścić bloczki z zabrudzeń, w tym z kurzu. Istotne jest także to, że nie używamy tu klasycznej kielni a specjalnego, profesjonalnego dozownika bądź zębatej kielni do spoin cienkowarstwowych. Czas przydatności omawianej zaprawy to 3 godziny od jej wyrobienia. Ale, co ważne, nie powinniśmy jednorazowo rozkładać zaprawy ciągiem na odległości większej 3 metry. Natomiast w przypadku, gdy w bloczkach występuje wyprofilowanie na wpusty i pióra, tworzy się tylko krótsze poziome spoiny.