W każdym obiekcie użyteczności publicznej, takim jak: przedszkola, szkoły, urzędy, centra handlowe, punkty sportowe, punkty usługowe, lotniska, powinny się znaleźć kabiny sanitarne. Takie kabiny umożliwiają utrzymywanie higieny przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu prywatności – nawet w bardzo zatłoczonych miejscach. Na rynku wyróżnia się trzy główne grupy podstawowych kabin sanitarnych, które różnią się między sobą sposobem wykonania. Są bowiem dostosowane do potrzeb miejsc, w których będą instalowane, a także ich użytkowników. Przed zakupem warto zapoznać się z systemami i głównymi rodzajami kabin sanitarnych. Na uwadze trzeba mieć także to, że konstrukcja wybranych kabin sanitarnych powinna być solidna i wytrzymała. Tylko wtedy będą one mogły służyć przez naprawdę długi czas.
Cechy dobrej jakości kabin sanitarnych
Na początek warto wyjaśnić, że kabiny sanitarne są tak zwanymi ściankami działowymi, pomagającymi zadbać o higienę osobistą i prywatność w czasie korzystania np. z toalety. Kabina sanitarna może również posłużyć do stworzenia natrysku czy przebieralni, czasem nawet gabinetu do masażu. Sama konstrukcja ścianek kabin składa się ze specjalnych podpór łączących płyty. Do podstawowych cech kabin sanitarnych powinny należeć: ergonomia ich wykonania, trwałość, a zarazem lekkość konstrukcji. Muszą być też one wytrzymałe, to znaczy odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i działanie promieni UV. Dobre kabiny to również takie, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Umożliwia to wtedy zmaksymalizowanie ilości stanowisk.
Decydując się na zakup kabin sanitarnych, najlepiej postawić na te wykonane z najwyższej jakości materiałów, bo wtedy będzie miało się pewność, że są to kabiny solidne oraz niezawodne. Powinny być one zrobione z najwyższej klasy aluminium, stali nierdzewnej (jeśli chodzi o okucia) i PCV. Dostępne na rynku kabiny sanitarne mogą być oparte na kompaktowej płycie HPL, płycie wiórowej albo płycie warstwowej (cechującej się dużą stabilnością). Mówiąc dokładniej, obecnie wyróżnia się kabiny sanitarne zbudowane z trzech systemów:
1) HPL – to system powstający z laminatów wysokociśnieniowych płyt kompaktowych HPL. Materiał ten powstaje dzięki prasowaniu warstw papieru nasączonych żywicą, pod wpływem działania wysokiej temperatury i ciśnienia. W taki właśnie sposób uzyskuje się płyty o grubości około 13 mm. Są one odporne na różne czynniki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, a także na wodę. Dzięki temu można je wykorzystywać jaki ścianki do kabin natryskowych oraz innych zabudów.
2) V20 – kabiny w tym systemie wykonywane są z płyty wiórowej z obu stron laminowanej HPL albo melaminowanej. Grubość płyt wynosi tutaj 28-30 mm. System składa się również z profili aluminiowych i solidnych okuć. Są to więc kabiny bardzo wytrzymałe. Użytkuje się je jako pomieszczenia WC, ale nie tylko. Czasem służą też do wydzielania poszczególnych lokali w biurze czy szpitalu. Trzeba pamiętać, że systemy V20 nie powinny być narażane na bezpośredni kontakt z wodą.
3) HPL-PR – w systemie tym otrzymuje się kabiny wyjątkowo stabilne. Składają się one z płyt warstwowych: ich wnętrze stanowi twarda pianka poliuretanowa, a z zewnątrz znajduje się dwumilimetrowej grubości laminat HPL. Grubość ścianki w systemie HPL-PR to około 30 mm. Są to ścianki odporne na działanie wilgoci, dlatego mogą być wykorzystywane w dowolnych warunkach, także w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności powietrza.
Trzy główne rodzaje kabin sanitarnych
Do podstawowych typów kabin sanitarnych zalicza się:
– Kabiny sanitarne natryskowe (prysznicowe). Spotkać je można na: basenach, w szkołach salonach fitness, siłowniach czy w salonach SPA. Są to ścianki działowe odporne na panujące w takich miejscach warunki, to znaczy: wodę i dużą wilgotność powietrza (a także uszkodzenia mechaniczne i korzystanie ze środków chemicznych). Wykonuje się je z płyty HPL. Pod względem materiałów są one mniej różnorodne niż kabiny WC. Występują za to w kilku wariantach różniących się kształtem, to znaczy:
a) Stanowiska natryskowe typu „I”. Jest to opcja najprostsza, w której kabina natryskowa ma maksymalnie metr długości. Całą konstrukcję wzmacnia drążek na którym mocuje się zasłonę kąpielową.
b) Stanowiska natryskowe typu „T”. Umożliwiają one zachowanie stabilności kabinom, które są dłuższe niż metr. Są dość podobne do stanowisk typu „I”, ale dodatkowo wyposaża się je w ściankę usztywniającą i profil wieńczący.
c) Stanowiska natryskowe z przedsionkiem/szatnią. Tutaj jeszcze przed wejściem do samego natrysku jest wydzielona przestrzeń, gdzie można się przebrać i zostawić rzeczy. Dzięki temu zyskuje się większe poczucie prywatności, a same rzeczy nie zostają zalane wodą.
– Kabiny sanitarne WC.
Wykorzystuje się je w wielu różnych miejscach użyteczności publicznej. Sprawdzają się nawet w dużych, zatoczonych czy często użytkowanych przestrzeniach, to znaczy w: szkołach, uniwersytetach, centrach handlowych, muzeach, bibliotekach oraz na stadionach sportowych. Sanitarne kabiny WC zawsze muszą być wykonywane tak, by były jak najbardziej trwałe i solidne, ponieważ są niejednokrotnie narażone na bezpośredni kontakt z wodą, a także na uszkodzenia mechaniczne. Można je wykonywać we wszystkich opisanych wcześniej systemach (HPL, V20 oraz HPL-PR).
– Kabiny sanitarne dla przedszkoli.
To specyficzna grupa kabin, które są niskie – dopasowane swoją wysokością do wzrostu dzieci. Ponadto muszą być to kabiny proste w użytkowaniu, maksymalnie bezpieczne, bez blokad w drzwiach i umożliwiające opiekunom dostęp do dziecka w każdym momencie. Kabiny sanitarne dla przedszkoli mogą też posiadać nieco inne udogodnienia niż reszta kabin, np. uchwyt „kierownica” zamiast klamki, oraz uszczelki i zawiasy antyuciskowe – chroniące palce przed przytrzaśnięciem.
Partnerem artykułu jest firma Alsanit, oferująca kabiny sanitarne.