Ochrona środowiska i zrównoważone wykorzystywanie zasobów to jeden z najważniejszych celów, który przyświeca realizowaniu globalnej polityce poprawy jakości życia. Jednym z elementów jest wdrożenie obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Czym jest takie świadectwo i kogo dotyczy obowiązek uzyskania go?
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Pod koniec kwietnia 2023 roku jednomyślnie wprowadzono obowiązek, zgodnie z którym każdy budynek powinien uzyskać dokument potwierdzający zapotrzebowanie na energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb jego mieszkańców i użytkowników.
Świadectwo to wydawane jest przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia budowlane na podstawie audytu energetycznego budynku. Nowelizacja prawa w zakresie rozszerzenia obowiązku uzyskania takiego dokumentu związana jest nie tylko z optymalizacją wykorzystania prądu i ciepła, ale także edukacją, która w długim terminie może przynieść spore oszczędności.
Kto musi uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Czy charakterystyka energetyczna budynku to obowiązek każdego właściciela? Obowiązek ten dotyczy przede wszystkim właścicieli nieruchomości, które są oferowane na wynajem i sprzedaż. Dotychczas świadectwo musiało zostać sporządzone dla budynków wybudowanych po 2009 roku. Aktualizacja przepisów rozszerza ten obowiązek również na nieruchomości starsze, które takiego dokumentu nie posiadają.
Czy w przypadku wynajmowania jednego mieszkania w budynku istnieje potrzeba wykonania audytu obiektu? W takim przypadku świadectwo energetyczne tworzone jest jedynie dla konkretnej części budynku.
Ile kosztuje uzyskanie świadectwa?
Obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej wiąże się z kosztami przeprowadzenia audytu energetycznego i wydania świadectwa. Całkowity koszt uzależniony jest od lokalizacji, powierzchni i rodzaju nieruchomości. Średnia cena audytu w mieszkaniu z eran.com.pl to około 500-600 złotych. Jeśli jednak świadectwo ma dotyczyć domu mieszkalnego, cena ta może wzrosnąć do 1000 – 1200 złotych. O finalną cenę zawsze powinniśmy zapytać wykonawcę, który posiada pozwolenie na wystawianie świadectw energetycznych.
Wraz ze zmianą prawa, wprowadzono również konsekwencje wobec właścicieli, którzy pomimo sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości nie dopełnili obowiązku uzyskania formalnego świadectwa. Kary finansowe będą wystawiane przez notariusza i mogą sięgać kwoty nawet 5000 złotych. To notariusz, na podstawie osądu zdecyduje, jaka wysokość kary będzie adekwatna w każdym przypadku.