Czy możliwe jest podniesienie jakości produkcji przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu? Zdecydowanie tak! Konieczne jest jednak wprowadzenie konkretnych innowacji, które pozwolą wprowadzić spawanie na wyższy poziom. W tym celu wielu producentów elementów metalowych stosuje spawarki laserowe. Czym są i jak mogą zwiększyć wydajność w Twojej firmie?
Spawarka laserowa – czym jest i jak działa?
Początkowo należy zrozumieć, czym w zasadzie jest sam laser. To urządzenie zdolne do emitowania spójnej wiązki światła o jednej barwie i długości fali. Dostarczona do celu energia jest skupiona w jednym miejscu, co sprzyja precyzyjnej obróbce materiałów poddawanych jej oddziaływaniu. W tym kontekście spawarka laserowa to urządzenie wykorzystujące laser do łączenia metalu bądź innych tworzyw.
Kluczowe znaczenie dla jakości spawania ma zastosowanie optyki skupiającej światło. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego sterowania spawarki laserowej wiązka przekazywana jest z niezwykłą precyzją, co skutkuje spójnym połączeniem elementów z widocznym niewielkim szwem. Oczywiście sam rodzaj spawu i oczekiwany rezultat są zależny od rodzaju zastosowanego urządzenia. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów spawarek laserowych:
- Fiber – wiązka laserowa dostarczana jest przez światłowód, co skutkuje wysoką precyzją i jakością światła.
- CO2 – realizuje spawanie w osłonie gazu obojętnego CO2 i uznawana za uniwersalny typ.
- Nd:YAG – spawarka laserowa wykorzystująca kryształ Nd:YAG. Stosuje się ją do spajania materiałów odblaskowych.
- Płytowa – wykorzystuje cienkodystansowy laser dla spawania z dużą prędkością.
Jak spawarka laserowa zwiększa wydajność produkcji?
Podniesienie jakości przy jednoczesnym uzyskaniu krótszego czasu spawania można zrozumieć po przyjrzeniu się zaletom tych urządzeń. Szybkie i precyzyjne spawanie spawarką laserową jest możliwe dzięki następującym cechom.
Wysoka precyzja
Skupienie wiązki światła na jednym celu powoduje powstanie cienkiej i jednolitej spoiny między dwoma elementami obrabianymi. Zastosowanie spawarki laserowej podnosi jakość spawania i nie wymaga stosowania dalszych procesów obróbki.
Niespotykana jakość
Kluczowe dla procesu spawania jest powstanie głębokiej, wąskiej, ale niezwykle silnej spoiny. Skupienie dużej energii na małym obszarze powoduje, że szew jest bardzo mocny.
Zwiększenie prędkości spawania
Przy jednoczesnym podniesieniu jakości spawanie laserowe charakteryzuje się większą szybkością niż inne metody. Mowa o podniesieniu prędkości nawet 10-krotnie przy zastosowaniu odpowiedniego generatora laserowego i mocy.
Zmniejszenie uszkodzenia materiału
Gęstość wiązki światła przy jednoczesnym wąskim obszarze oddziaływania pozwala na ograniczenia odkształceń i uszkodzeń materiałów. Skupienie wiązki laserowej w precyzyjnym punkcie sprzyja absorpcji energii przez wąski fragment, a to niweluje konieczność dalszej obróbki, ryzyka przepalenia czy obniżenia jakości materiału.
Kluczowe znaczenie dla zwiększenia wydajności produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jakości ma dobranie właściwego rodzaju spawarki laserowej do obrabianego materiału. Zanim postawisz na wybrany typ urządzenia, skonsultuj się z renomowanym producentem.