Wełna mineralna to niezwykle ceniony materiał izolacyjny. Ma doskonałe właściwości izolacyjne (termiczne i akustyczne) oraz jest ognioodporna. Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniego materiału izolacyjnego, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednią wełnę mineralną oraz dlaczego warto ją zastosować w swoim budynku.
Wełna mineralna – jak wybrać odpowiednią?
Wełna mineralna – jak sama nazwa wskazuje – jest materiałem izolacyjnym o pochodzeniu mineralnym. Do jej produkcji używa się kamienia bazaltowego, gabro oraz dolomitu lub kruszywa wapiennego. Dużą popularnością cieszą się wełna szklana czy wełna skalna. Nasuwa się jednak pytanie: jak dobrać odpowiedni rodzaj wełny mineralnej?
Wybierając wełnę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Do najważniejszych należy grubość wełny mineralnej.
- Wełna mineralna 5 cm – wełna o tej grubości pozwala na wykonanie izolacji termicznej i akustycznej ścian działowych oraz pomiędzy krokwiami. Wełna 5 cm posłuży także do uzupełnień, ponieważ jest cienka i elastyczna.
- Wełna mineralna 10 cm – tę grubość wełny mineralnej uważa się za dość uniwersalną. Taka wełna mineralna 10 cm sprawdzi się do izolacji szkieletowych ścian działowych, stropów, dachów skośnych, podłóg czy poddaszy użytkowych.
- Wełna mineralna 15 cm – wełna mineralna 15 cm również uchodzi za uniwersalnej grubości materiał izolacyjny. Stosuje się ją najczęściej na poddaszach.
- Wełna mineralna 20 cm – jest to najgrubsza wełna, której używa się do ocieplenia ścian zewnętrznych, ale także bardzo dużych pomieszczeń. Taki materiał pozwala nieco zmniejszyć pomieszczenie, a tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu. Sprawdzi się też jako wełna fasadowa.
Podczas wybierania odpowiedniej wełny mineralnej należy także zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (im niższy – tym lepsze właściwości izolacyjne wełny). Kolejny istotny parametr to odporność ogniowa (klasa niepalności). Wełna mineralna powinna mieć odpowiednie certyfikaty i spełniać przepisy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ważna jest także forma ocieplenia; najlepiej zdecydować się na wełnę w matach. Należy także pamiętać o akcesoriach, takich jak klej do wełny mineralnej.
Dlaczego warto stawiać na wełnę mineralną?
Wełna mineralna to doskonała izolacja akustyczna i termiczna. Izolacja ze skalnej wełny mineralnej czy wełny szklanej zapobiega nadmiernej utracie ciepła zimą, natomiast latem budynek się nie nagrzewa. Pozwala to na utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz budynku, a co za tym idzie – optymalne zarządzanie energią.
Ponadto wełna mineralna zapewnia bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ jest niepalna i ognioodporna. Skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru nawet w razie zaprószenia ognia. Równocześnie wełna mineralna jest odporna na wilgoć. Jest to materiał hydrofobowy, a więc nie wchłania wilgoci i nie traci swoich właściwości izolacyjnych (nawet gdy ma styczność z wilgocią). Wełnę cechuje także bardzo dobra paroprzepuszczalność. Jest też odporna na takie czynniki biologiczne jak grzyby, pleśń, środki chemiczne, insekty, inwazyjne gryzonie (myszy czy szczury).
Jest to również świetna izolacja akustyczna. Minimalizuje rozchodzenie się dźwięków wewnątrz domu, ale także izoluje od hałasu z zewnątrz. Dodatkowo jest to materiał izolacyjny, który cechuje się wyjątkową trwałością. Mimo upływu lat nie kurczy się i nie niszczy. Nie ma zatem konieczności wymiany materiału izolacyjnego. Zaletą wełny mineralnej jest także jej ekologiczny charakter. Jest to materiał przyjazny dla środowiska, produkowany z odnawialnych surowców.
Jak zatem widać – wełna mineralna to doskonały materiał do ocieplenia poddasza oraz innych części swojego domu. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz wygłusza od hałasu. Jest trwała i zapewnia bezpieczeństwo. Z pewnością warto rozważyć zastosowanie tego materiału w swoim budynku.