Możesz pomyśleć, że pompa pionowa służy do pompowania wody i być może używa się jej w studniach głębinowych przy instalacjach domowych. Jednak nie tylko. Pompy pionowe wykorzystywane są w różnych miejscach i w różnych gałęziach przemysłu. Często znajdują zastosowanie w gospodarstwach rolnych, a najbardziej powszechne zastosowanie znajdują w zakładach przemysłowych i obiektach użytkowych. Na przykład na myjniach samochodowych czy w profesjonalnych pralniach.
Pompa pionowa – funkcje i zalety
Głównym zadaniem takich pomp jest zwiększanie ciśnienia wody. Dlatego montuje się je tam, gdzie zwykłe instalacje nie są wydajne. Na przykład w myjniach, pralniach przemysłowych czy w rolnictwie. Podobnie, wykorzystuje się je w układach chłodzenia maszyn przemysłowych i układach odwadniających. Pomp pionowych używa się także do zaawansowanych systemów zasilania wodnego, z których korzystają sieci wodociągowe i ciepłownicze. Służą także do pompowania i podwyższania ciśnienia wody pitnej.
Do zalet pompy pionowej należy takie ułożenie wirników, które zapewnia większe ciśnienia tłoczonej cieczy. Nie zawsze jest to woda, często są to różne substancje o odpowiednim systemie lepkości. Jak sama nazwa wskazuje, wirniki te umiejscowione są pionowo, co ma zagwarantować wysoką efektywność działania. Pompy pionowe nie są urządzeniami amatorskimi. To profesjonalne urządzenia, wykorzystywane do konkretnych, trudnych zadań.
Inne funkcje pompy pionowej
Oprócz zaopatrzenia w wodę pitną, do czego tych pomp używają wodociągi, używa się ich w szeroko rozumianym przemyśle. Wspomnieliśmy już o myjniach czy pralniach, ale z pomp pionowych korzystają także zakłady wytwórcze i przemysłowe. Na przykład po to, by zapewnić odpowiednie chłodzenie maszyn czy obsłużyć automatyczne systemy gaśnicze. Jednak wykorzystuje się je także do zasilania różnego rodzaju kotłów układów płuczących. W rolnictwie używa się ich do nawadniania, a w budownictwie w układach odwadniających. Z kolei w przetwórstwie żywności czy przemyśle chemicznym w systemach CIP (Cleaning-in-Place).
Jak zbudowane są pompy pionowe?
Do konstrukcji pomp pionowych używa się różnych materiałów, jednak w ich obudowach dominuje stal nierdzewna. Wyróżniamy dwa typy pomp pionowych – nawierzchniowe i pracujące pod powierzchnią. Na przykład pompy głębinowe, które wykorzystuje się w wąskich studniach. W przypadku tych pierwszych obudowa jest zwykle żebrowana, aby ułatwić chłodzenie silnika. Z kolei te drugie charakteryzuje gładka powierzchnia obudowy, jak na przykład ten model: https://www.dostudni.pl/pompa-pionowa-cv-10-5t-400v-ibo,id5536.html
Jeśli chodzi o same wirniki, to do ich budowy używa się stali, mosiądzu i odpornych na ścieranie tworzysz sztucznych. Wirniki również mają różne konstrukcje, które przeznaczone są do różnych zastosowań. Dlatego wybierając pompę pionową, należy zwrócić uwagę na to, do pompowania jakich cieczy będzie wykorzystywana. Różne modele to różna moc silnika i wydajność. Aby pompa spełniała swoją funkcję i była efektywna, należy dopasować ją do konkretnego przeznaczenia. Prawidłowa konstrukcja elementów pompy umożliwia jej sprawne działanie. W zależności od rodzaju cieczy pompa pionowa musi być także wyposażona w inne uszczelniacze. Ich typ uzależniony jest zarówno od rodzaju, jak i temperatury pompowanego medium. Na koniec, trzeba przyjrzeć się także temu, czy wszystkie te wyroby posiadają niezbędne atesty i świadectwa w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki temu mamy pewność, że zainstalowane w pompie elementy cechuje wydajność i niska awaryjność. Więcej o pompach pionowych dowiesz się z artykułu: https://www.dostudni.pl/pompy-pionowe,b128.html