Położenie powierzchni z płytek możliwe jest w różnych pomieszczeniach, w formie posadzki albo na ścianach. W celu uzyskania najlepszego efektu podczas układania płytek należy zadbać o ich właściwe poziomowanie. Dzięki temu wszystkie płytki znajdą się w odpowiedniej pozycji, a powierzchnia jest możliwa do dalszego wykorzystania. Obecnie korzysta się z systemów poziomowania płytek dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.
System poziomowania płytek – na czym to polega?
Płytki można układać i poziomować w różny sposób. W wielu miejscach wciąż stosowane są tzw. krzyżyki, ale coraz częściej zastępuje je wydajniejsze rozwiązanie – system poziomowania płytek. Posługiwanie się nim pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, czy to przy samodzielnym układaniu, czy to poprzez zlecenie pracy zespołowi fachowców. Na taki system składa się zestaw elementów ułatwiających mocowanie i wyrównywanie, czyli klipsy (element pomiarowy, wyrównujący) i kliny (dociskający). Klipsy pomagają sprawdzić, czy grubości płytek są wszędzie takie same i ewentualnie skorygować występującą nierówność.
System poziomowania płytek jest bardzo uniwersalny, może on posłużyć z powodzeniem do płaszczyzn poziomych, ale i pionowych. Nie stanowi też żadnego problemu wykorzystanie systemu do różnego rodzaju płytek, o odmiennych parametrach, np. ceramicznych czy wykonanych z kamienia. W takich przypadkach grubość płytek jest inna i zależna od typu, ale w ramach jednej sesji układania parametr ten powinien zostać ujednolicony. Właściwie zastosowane systemy poziomowania nie powodują uszkodzenia powierzchni płytki, można więc posługiwać się nimi w bezpieczny sposób pod warunkiem wcześniejszego zdobycia wiedzy.
W ramach korzystania z systemu poziomowania płytek należy posłużyć się odpowiednią ilością klipsów i klinów. Dzięki temu można z powodzeniem położyć niewiele płytek na małej powierzchni i równie dobrze większe ilości drobnych płytek na rozległej płaszczyźnie np. podłodze w hallu. Systemy poziomowania są w tym przypadku bardzo łatwe do ewentualnej konfiguracji. Mają zapewniać użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo podczas układania płytek oraz pewność, że wszystko zostanie zrobione porządnie.
System poziomowania płytek – jak właściwie się nim posługiwać?
System poziomujący można wykorzystać samodzielnie, często też z takich rozwiązań korzystają zorganizowane ekipy wykonujące prace wykończeniowe. Ważną zaletą nowoczesnych systemów jest ich lekka konstrukcja, za którą odpowiada wykorzystany do produkcji materiał, tworzywo sztuczne. Taki system do poziomowania płytek jest wygodny do użytkowania i jednocześnie bezpieczny, uszkodzenie czegokolwiek przypadkowo staje się dużo mniej prawdopodobne.
Osoby, które zamierzają samodzielnie wykorzystać systemy układania płytek powinny oprócz tego wyposażyć się w inne ważne akcesoria. Oczywiście niezbędny będzie klej do płytek – zalecane jest wybranie profesjonalnego produktu, bo zapewni on trwałość i właściwe mocowanie. Z reguły pierwszą płytkę kładzie się w losowym miejscu, ale należy pamiętać o ustaleniu właściwego położenia względem powierzchni za pomocą poziomicy. Pierwszy element pozwala na położenie kolejnych. W dalszych etapach prac należy posłużyć się systemem do poziomowania płytek, by podczas mocowania płytki za płytką nie popełnić błędów i nie dopuścić do utracenia wyznaczonych parametrów. Mocowanie odbywa się za pomocą klipsów już po ustaleniu właściwego położenia płytki oraz po zastosowaniu kleju na podłożu i tylnej części płytki. Klipsy utrzymają element we właściwej pozycji, a wtedy będzie można przejść do użycia klinów. Wkłada się je pomiędzy płytki tam, gdzie później zostaną położone fugi. Gdy mocowanie ulegnie zakończeniu (klej z reguły wymaga pewnej ilości czasu, by dobrze „chwycić”), dodatkowe elementy usuwa się.